Pietų pašvaistė: kur pamatyti?

Dar vaikystėje visi esame girdėję apie šiaurės pašvaistę – įspūdingą gamtos reiškinį, kurį mato tik toli šiaurėje esantys žmonės. Daugelis svajoja ten nukeliauti ir pasigrožėti danguje šokančios spalvotos šviesos viražais, ir nedrąsiai žvalgosi į kelionių po šiaurės šalis kainas. Visgi, pašvaistės pastebimos netoli abiejų Žemės polių, nors apie pietų pašvaistę esame girdėję menkai. Ar ir jos atrodo lygiai taip pat įspūdingai? Kur reikia vykti, kad šį vaizdą pavyktų pamatyti?

Aurore_australe_-_Aurora_australis

Poliarinės pašvaistės būna dviejų rūšių – šiaurinės (Aurora borealis) ir pietinės (Aurora australis). Abi jas kuria Saulės radiacijos ir Žemės atmosferos atomų sąveika. Vadinamojo Saulės vėjo paveikti elektronai išskiria fotonus, kuriuose mes matome kaip spalvotą šviesą, kuri atrodo labai įspūdingai ir džiugina poliariniuose regionuose esančius žmones. Šiaurės ir pietų pašvaistės niekuo nesiskiria, tačiau apie Aurora australis esame girdėję daug mažiau, nes mes gyvename šiauriniame pusrutulyje.

Kur reikėtų keliauti norint pamatyti pietų pašvaistę?

Geriausias laikas pamatyti pietų pašvaistę yra tarp kovo ir rugsėjo (o šiaurinę – tarp rugsėjo ir balandžio), todėl jei tuo metu planuojate keliauti į pietinį Žemės pusrutulį, tikrai reikėtų pagalvoti apie neurbanizuotą vietovę, kurioje galėtumėte paspoksoti į dangų. Žinoma, reikia pakankamai priartėti prie pietinio planetos poliaus, kad šis reiškinys būtų gerai pastebimas.

Lion_Rock_and_Aurora_Australis

Štai kelios vietos, kuriose galima pasigrožėti pietų pašvaiste:

1. Naujoji Zelandija ir Tasmanija

Šios salos yra vienos iš geriausių vietų stebėti Aurora australis stebuklus. Žemyninėje Australijos dalyje jų nepamatysite, turite vykti į Tasmanijos pietus. Geriausiai tam tinka Hobarto apylinkės, tačiau būtinai reikės išvažiuoti iš miesto, kad netrukdytų jo šviesos. Naujojoje Zelandijoje pietų pašvaistę galima patogiai stebėti Stiuarto saloje – ji yra šiek tiek piečiau nei Hobartas, bet magnetinis aktyvumas Žemės atmosferoje šiose vietose yra vienodas.

Tiek Naujoji Zelandija, tiek Tasmanija yra labai patrauklios vietos pietų pašvaistei stebėti, nes daugelis mūsų moka anglų kalbą, o ir vakarietiška kultūra yra pažįstama ir artima. Visgi, jei norite egzotiškesnės patirties, reikės vykti į toliau paminėtas vietoves.

2. Pietų Džordžijos sala

Gali būti, kad apie šią teritoriją visiškai nesate girdėję. Tai – Jungtinei Karalystei priklausanti sala, esanti į pietus nuo Argentinos. Pasiekti ją nėra labai lengva, tačiau, jei trokštate unikalių pojūčių, patariama leistis į kruizą. Keliautojai dabar būtent taip atranda šį unikalų gamtos kampelį, nors bilietas tokiam nuotykiui neabejotinai bus labai brangus.

3. Antarktida

Be jokios abejonės, šis žemynas yra vienas iš tinkamiausių pietų pašvaistei stebėti. Čia nėra miestų, pašvaistės matomos labai ryškiai, o ir natūralus kraštovaizdis yra kerintis. Tačiau nusigauti ten nėra pigu. Vėlgi, rekomenduojama keliauti laivu. Vienos savaitės kruizas kainuos apie 5000 eurų. Arba daugiau, priklausomai nuo kelionės laiko, pasirinkto kambario, aptarnavimo lygio ir kitų paslaugų. Nors ir brangu, įspūdžiai tikrai bus nepamirštami.

4. Folklando salos

Tai – britų teritorija šiek tiek arčiau Pietų Amerikos nei Pietų Džordžijos sala. Astronomai teigia, kad tai – viena geriausių vietų pietų pašvaistėms stebėti. Ten patekti kur kas lengviau ir pigiau nei į Antarktidą ar Pietų Džordžijos salą, bet pigia tokios kelionės vis tiek vadinti negalėsite. Turėsite rinktis iš kelionių laivu ar poros reguliarių skrydžių iš Argentinos ar Čilės.

5. Argentina

Kas nesvajoja pakeliauti po Argentiną? Jei jau ryšitės kelionei į pietines Argentinos žemes, pasistenkite jas planuoti pašvaistės sezono metu. Aplankykite Ušuają (piečiausią didelį Žemės miestą) ir, jei tik bus galimybė, pasivažinėkite Pasaulio Pakraščio traukiniu – piečiausiai pasaulyje veikiančia geležinkelio atkarpa.

Pamatyti poliarinę pašvaistę gyvenime bent kartą tikrai verta. Jei trokštate egzotikos ir visiškai unikalių potyrių, patariame ryžtis kelionei į tolimuosius Žemės pietus. Vos tik išvysite gražiąją pašvaistę, pasimirš ir didelė kelionės kaina, ir pastangos, kurias reikėjo įdėti, kad ten atsidurtumėte.