Fototerapija – sudėtingai problemai spręsti

Taip jau susiklostė, kad ne visiems pasisekė gyventi ištisus metus saulės lepinamose šalyse. Yra nemažai valstybių kurias didžiąją laiko dalį temdo debesys ir dargana, o saulė yra retas svečias. Viena tokių valstybių, žinoma, yra Lietuva, tačiau šį kartą kalbėsime apie Kanados patirtį.

Kai ilgai gyvename tamsioje, niūrioje aplinkoje ir ilgai nematome natūralios saulės šviesos, subjurusi nuotaika beveik garantuota, tačiau labai dažnai tai perauga į sezoninį afektinį sutrikimą, kitaip dar vadinamą žiemos depresija.

Ir Kanada šiuo požiūriu pasirodė ne iš kelmo spirta. Ši šalis paleido bandomąją programą, suteikiančią vartotojams prieigą prie specialių šviestuvų, imituojančių saulės šviesą ir galinčių padėti šią problemą įveikti.

Bet apie viską iš eilės. Šiuo metu manoma, kad žiemos depresija labiausiai susijusi su sutrumpėjusiu šviesiu paros laiku, ir atitinkamai sumažėjusiu natūralios saulės šviesos kiekiu. Tamsiam paros laikui pailgėjus, pakinta hormonų – serotonino ir melatonino pusiausvyra. Tokiu atveju daugiau išskiriama melatonino, kuris priešingai nei seratoninas, sukelia mieguistumą ir apatiją. O tai ir sąlygoja depresiją.

Liūdniausia, kad Kanadoje šios ligos atvejai skaičiuojami milijonais. Remiantis Kanados psichinės sveikatos asociacijos duomenimis, kiekvienais metais apie 2-3 procentus populiacijos patiria ūmią žiemos depresijos formą. Sergantiesiems krenta svoris, jaučiamas stiprus nuovargis, dirglumas, nerimas ir neviltis. Atsiranda polinkis ilgai miegoti, kai kuriais atvejais – polinkis piktnaudžiauti alkoholiu. Prarandamas susidomėjimas darbu ar mokslu. Dar apie penkiolikai procentų populiacijos pasireiškia šiek tiek švelnesni simptomai. Vis dėlto, skaičiai realybėje greičiausiai dar didesni, nes daugelis nežino arba nepripažįsta, jog serga.

Deja, statistikos, kaip ši liga paplitusi Lietuvoje nėra, tačiau remiantis klimatiniais panašumais, galima daryti prielaidą, kad situacija labai panaši. Kita vertus, ligos vystymuisi gali turėti įtakos ir kiti veiksniai: finansinis nestabilumas, neišsipildę lūkesčiai ir kt., tad visai gali būti, jog Lietuvoje padėtis, kalbant apie žiemos depresiją, yra netgi dar blogesnė.

Paprastas bet labai veiksmingas kovos būdas

Su žiemos depresija labai efektyviai galima kovoti pasitelkiant šviesą. Šis procesas vadinamas fototerapija. Tamsiais rudens ir žiemos vakarais stengiantis užtikrinti kuo didesnį namų apšviestumą paprasčiausiai apgaunamos smegenys ir į teigiamą pusę pakreipiama seratonino – melatonino pusiausvyra.

Tačiau galima padaryti ir dar daugiau. Štai, dvejose Kanados valstybinėse bibliotekose buvo sumontuoti terapiniai šviestuvai skleidžiantys tik tam tikro, specifinio spektro šviesą ir tokiu būdu maksimaliai atkartojantys natūralią saulės šviesą. Suprantama, tokių šviestuvų efektas kur kas didesnis nei paprastų šviestuvų.

Šis projektas sulaukė didelės sėkmės tiek tarp vartotojų, tiek tarp medicinos profesionalų. Dr. Robert’as Levitan’as, Toronto universiteto psichiatrijos profesorius, itin džiugiai sutiko tokią iniciatyvą. Be to, jis pridūrė, kad toks sumanymas jau buvo pritaikytas ir skandinaviško tipo kavinėse ir ten taip pat sulaukė gausaus lankytojų palaikymo.

Minėtas bibliotekose sumontuotas apšvietimas lemia didelį išskiriamo seratonino lygį, beveik tokį patį kaip sąlygotą natūralios saulės šviesos. Šis hormonas didina aktyvumą, skatina kognityvinius procesus, didina gebėjimą susikoncentruoti.

Tokiu būdu šviestuvas veikia kaip stimuliatorius, kuris pažadina smegenis ir priverčia jas greičiau ir efektyviau dirbti. Depresijos simptomai lengvėja, nuotaika pastebimai gerėja.

Ir kaip rodo tyrimai, ši terapija yra labai veiksminga priemonė maždaug dviems trečdaliams žiemos depresija sergančiųjų pacientų, apimant ir pačius ūmiausius atvejus.

Be to, naudoti tokį apšvietimą visiškai saugu. Tik, savaime suprantama, reikia paisyti rekomendacijų. Šviestuvas neturėtų būti laikomas arčiau kaip metras nuo veido, o šviesos srautas neturėtų tiesiogiai kristi į akis. Seansai turėtų būti reguliarūs ir trukti 20-30 minučių. Pastebimų nepalankių efektų ši terapija neturi, išskyrus galvos skausmą ir akių nuovargį, jei nepaisoma nurodymų ir seansas trunka itin ilgai.

Eksperimentas su tokio tipo šviestuvais Kanadoje buvo labai sėkmingas. Norinčiųjų pasinaudoti ir išbandyti atsirado tiek, kad eksperimento organizatoriai nebuvo pajėgūs visų priimti, tad ateityje planuoja tyrimą tęsti, plėsti ir šį apšvietimą diegti į daugiau visuomenei prieinamų objektų.

Žinoma, terapiniai šviestuvai yra brangus malonumas, o ir ne visada būtinas, tad LED apšvietimas yra puiki alternatyva, tuo labiau, kad jis puikiai toliau tarnaus ir kaip paprasta apšvietimo priemonė.

Ir savaime suprantama, nereikėtų ligos diagnozuoti sau pačiam. Visada būtina konsultuotis su gydytoju, o ir gydymas skiriasi. Tam tikrais atvejais padėti gali tik psichoterapija.

fototerapija