Ką reikia žinoti renkantis interjero spalvas

Interjero spalvos ir apšvietimas visuomet dirba ranka rankon. Sunku sukurti gražų kambario interjerą, neatkreipus dėmesio ir į dominuojančias spalvas, ir į apšvietimą. Žmonės prastai supranta spalvų galią, tačiau esminiai principai yra labai paprasti.

Štai pagrindiniai dalykai, kuriuos turite žinoti, rinkdamiesi kambario sienų ir lubų spalvas:

1. Sienų spalvos lemia vizualinį kambario dydį ir formuoja dėmesio centrą. Mažą kambarį galima vizualiai padidinti sienas nudažius šviesiomis spalvomis. Akivaizdus pasirinkimas yra balta spalva, bet tinka ir šviesiai mėlyna, gelsva, žalia ir kitos šviesios pastelinės spalvos.

Jei sienos bus nudažytos ryškiomis spalvomis, jos pirmiausia ir kris į akis. Pavyzdžiui, vieną sieną taip galima stipriai paryškinti ir ant jos pakabinti brangiausius šeimos paveikslus.

1

Lubas nudažius tamsiai, jos atrodys žemesnės, tačiau kartu nenukreips dėmesio nuo sienų. Ir, aišku, priešingai – šviesios lubos vizualiai kambariui suteikia aukščio, labiau atspindi šviesą ir mažina šešėlius kambaryje.

Tokie maži triukai gali visiškai pakeisti namų erdves.

2. Kada, kuri ir kiek naudoti šiltų spalvų. Šaltų spalvų dažais dekoruoti kambariai įprastai atrodo funkcionalūs, bet ne jaukūs. Svarbiausioms namų erdvėms geriau rinktis šiltas spalvas, tokias kaip rudai raudona, nes jos atrodo itin jaukiai ir kviečiančiai.

Rožinė taip pat yra neblogas pasirinkimas, ypač vonios kambariui, nes ji dera prie natūralių žmogaus kūno spalvų. Tuo tarpu raudona gali būti per ryški sienoms ir luboms (vizualiai jos pradės slėgti), tačiau tinka paryškinti kokiems nors akcentams.

Čia reikėtų laikytis 60-30-10 taisyklės: 60 % kambario aplinkos sudaro dominuojančios spalvos, 30 % – antrinės spalvos, o 10 % – įdomias interjero detales paryškinantys atspalviai.

Švelnios šiltos spalvos yra labai geras pasirinkimas svetainei, miegamajam, virtuvei ir kitoms dažnai naudojamoms patalpoms. Pavyzdžiui, geltona kambariui suteikia šviesos, ypač, jei apšvietimas jame nėra pats ryškiausias.

2

3. Kaip veikia šaltos spalvos. Švelnios, pastelinės šaltos spalvos gali būti labai raminančios – sakoma, kad tamsiai mėlyna gali veikti kaip karštos arbatos puodelis. Mėlynos lubos kambariui suteiks ramybės ir natūralumo, nes primins dangų, bet vėlgi, nereikėtų lubų nudažyti per daug tamsiai, jei jos yra žemos.

Tuo tarpu žalia yra puiki natūrali spalva, kuri mums padeda jaustis saugiai. Tik vonios kambaryje jos naudoti nereikėtų, nes žalia spalva atspindi tonus, kurie nesutaria su natūralia žmogaus odos spalva.

Jei negalite apsispręsti tarp šaltų ir šiltų atspalvių, rinkitės švelniai violetinę spalvą – ji turi daugiau energijos nei mėlyna, bet mažiau nei raudona.

3

4. Neutralios spalvos. Balta, pilka ir kartais juoda puikiai tinka tiems žmonėms, kurie mėgsta kambarius dekoruoti paveikslais, statulėlėmis ir kitomis smulkmenomis. Tai taip pat geras pasirinkimas tiems, kurie dažnai perstatinėja baldus.

Neutralios spalvos labiau patinka ir introvertams, nes nesukelia jokių emocijų šuolių ir atrodo labai švariai.

4

Jeigu vis tiek nežinote, kokia spalva jums tiktų labiausiai, pasižvalgykite po savo spintą. Jūsų asmenybę tikriausiai gerai atspindi drabužiai, todėl tikrai suprasite, kokias spalvas mėgstate labiausiai – šaltas, šiltas ar neutralias.

Taip pat svarbu derinti kambario paskirtį su interjero spalvomis – jei kambarys yra skirtas poilsiui, reikėtų rinktis ramesnes šaltesnes spalvas, o jei sportui ar darbui – ryškesnes šiltas. Vonios kambariui geriausiai tinka šviesios neutralios spalvos, tačiau neblogai atrodo ir pastelinės mėlyna ar rožinė.

Galiausiai, įsidėmėkite, kad spalvos skirtingo apšvietimo sąlygomis atrodo skirtingai. Reikėtų namuose prieš priimant sprendimus paeksperimentuoti su dažų ar sienų apmušalų pavyzdžiais.

Tam, kad spalvos tikrai suspindėtų, reikia pasirūpinti ir tinkamu apšvietimu. Visuomet geriausia pasikliauti šviesos lygio reguliatoriais ir šviesos spalvos temperatūrą derinti prie dominuojančių kambario spalvų ir paskirties. Ryškus dienos šviesą imituojantis apšvietimas puikiai tinka darbo kambariui, svetainei, virtuvei, o šiek tiek šiltesnis – miegamajam. Išmanieji šviestuvai gali būti puikus pasirinkimas, nes galima reguliuoti ne tik šviesos intensyvumą, o kartu ir šviesos spalvą. Išmanūs šviestuvai, tai efektyvus sprendimas leidžiantis kontroliuoti šviestuvus bei taupyti elektros energiją.