Kas yra šviesos spalva, kaip ji skirstoma?

Balta spalva baltai spalvai nelygu! Skirtingi baltos šviesos šaltiniai kuria skirtingo atspalvio baltą šviesą. Visi sutiksime, kad žvakės skleidžiama šviesa turi malonų, šiltai gelsvą atspalvį, o ligoninių lempų skleidžiama šviesa atrodo šaltai melsva. Tačiau ar kada esate įsivėlę į ginčą dėl atspalvio? Tai beveik tas pats kas ginčytis dėl skonio.

Spalvą, kaip ir skonį, kiekvienas žmogus suvokia skirtingai, todėl teisingo atsakymo šiuose ginčuose niekada nerasite. Dėl šios priežasties, klasifikuojant baltos šviesos šaltinius, naudojama šviesos temperatūra, o ne atspalvis. Ši charakteristika nėra intuityvi. Kaip šviesa gali turėti temperatūrą?

Spalvinė temperatūra – tai temperatūra hipotetinio absoliučiai juodo kūno, spinduliuojančio toki pat spektrą, kaip ir tiriamasis šviesos šaltinis. Neišsigąskite, norint suprasti spalvinę temperatūra, Jums nebūtina atsiversti fizikos vadovėlio ar gilintis į fizikinį šviesos modelį.

Jei nemėgstate hipotetinių objektų, paprasčiausiai įsivaizduokite, kad kaitinate kaitrinį siūlą, metalo strypelį ar net visai paprastai – arklio pasagą. Šiems daiktams palengva kaistant, jie ims rausvai, o kiek vėliau gelsvai švytėti. Jei kaitinimo temperatūrą kelsite toliau, švytėjimas taps vis baltesnis, o prie aukščiausios kaitinimo temperatūros įgaus melsvą atspalvį.

Temperatūriniai intervalai, kuriuos priskiriame skirtingiems baltos šviesos atspalviams, matuojami Kelvinais. Kelvinas – tai tiesiog vienas iš temperatūros matavimo vienetų. Nuo mums labiau įprastos Celcijaus laipsnių skalės jis skiriasi 273,15 laipsniais. T/K= t/°C+273,15 . Taigi, kuo aukštesnė temperatūra, tuo „šaltesnis“ (mėlynesnis) bus kaitinamo kūno baltos šviesos atspalvis. Tačiau, jei ant Jūsų perkamos lemputės parašyta, kad jos spalvinė temperatūra yra 2700 K, tai tikrai nereiškia, kad pati lemputė bus tokia karšta.

Tiesiog šios lemputės skleidžiamas baltos šviesos atspalvis atitiks iki 2700 Kelvinų įkaitinio kaitrinio siūlo ar pasagos (o tiksliau absoliučiai juodo kūno) skleidžiamos baltos šviesos atspalvį. Dažniausiai skiriami 3 baltos šviesos tipai: „šiltai“ balta (2700 – 3000 K), dienos šviesa (3500 – 4500 K) ir „šaltai“ balta (5000 – 6500 K).

Pirmasis dažniausiai rekomenduojamas namų apšvietimui, antrasis – biurams ir prekybos centrams, na, o paskutinysis – ligoninės bei lauko apšvietimui.

Kodėl egzistuoja šios kategorijos? Ar netinkamai taikoma šviesa gali būti kenksminga?

Šviesos spalvos poveikis žmogaus organizmui tiriamas jau keletą dešimtmečių. Žinoma, kad žmogaus hormonų balansą gali paveikti tiek šviesos intensyvumas, tiek atspalvis. Mokslininkai sutaria, kad raudona spalva turi mažiausią įtaką cirkadiniam ritmui (mūsų „vidiniam“ laikrodžiui“). Todėl miegamajame rekomenduotina naudoti raudonos spalvos arba „šiltai“ baltos spalvos naktines lempas. Tuomet, jei netikėtai pažadintiems iš miego Jums reiks keltis ir įjungti apšvietimą, Jūs mažiausiai sutrikdysite miego ritmą ir po to lengviau vėl užmigsite.

Ar tai reiškia, kad tik tokia šviesos spalva yra ideali? Tikrai ne! Pavyzdžiui, šaltuoju metu laiku saulėje praleidžiame mažiau laiko, o daugelio namų apšvietime naudojami vien „šilti“ baltos spalvos atspalviai, kurie yra palankūs melatonino hormono gamybai. Daugėjant melatonino, organizme mažėja serotonino. Todėl galite imti jaustis mieguistas ir prislėgtas – panašu efektą galite pajusti ir tuomet, jei ilgą laiką būsite menkai apšviestoje patalpoje. Tuomet norėdami atsikratyti paniūrimo, pakeiskite esamą aplinką į šviesesnę arba padidinkite apšvietimo intensyvumą ten, kur esate.

Taip pat įrodyta, kad smegenų ląstelės jautriausia reaguoja į baltą („dienos šviesos)“ ir mėlyną („šaltai“ balta) apšvietimą: tyrimai rodo, kad mėlyna šviesa nuslopina melatonino gamybą dvigubai ilgesniam laikui nei kitos apšvietimo spalvos. Todėl atėjus depresijai arba ryte dienos šviesa (balta) ir „šalta“ balta šviesa, kurios spektre yra stipri mėlyna komponentė (turi daugiausia mėlyno atspalvio) sumažina mieguistumą, pakelia kūno temperatūrą, padidina budrumą, suteikia pasitikėjimo ir netgi gerina atmintį.

Tad kokia išvada? Visi šviesos atspalviai yra būtini žmogui, tačiau juos reikia išmintingai derinti ir naudoti ten, kur jų tikrai reikia. Todėl ELMO gaminami LED šviesos šaltiniai yra įvairiausių spalvų, tiesiog išsirinkite tokius, kokių tikrai reikia!