Ką rodo šviestuvo galia ar tai svarbu?

Paprastai prie visų šviestuvų yra nurodoma jo galia vatais (W), tačiau turbūt ne visi žinome, kuo iš tikro šis parametras svarbus ir ką jis parodo. Norint tą suprasti, pirmiausia reikia apibrėžti, kas yra šviestuvo galia ir kaip ji matuojama.

Kalbant fizikos terminais, galia yra  darbas, atliktas per vienetinį laiko tarpą. Ji žymima raide W (Jameso Watto garbei), kuria sutrumpintai žymimi vatai. Vatas yra mato vienetas, išreiškiamas kaip 1 džaulis per sekundę. Šviestuvo, kaip ir bet kokio kito elektros prietaiso galia yra tiesiogiai susijusi su jo sunaudojama elektros energija – kuo daugiau vatų turi šviestuvas, tuo greičiau suksis jūsų elektros skaitiklis. Nors tai skamba kiek supaprastintai, bet tai yra visiška tiesa.

Tačiau šviestuvo galia dar ne viskas. Prisiminkime, jog elektros tiekėjams mes iš tiesų mokame ne už turimų elektros prietaisų galią, o už jų sunaudotą energiją. Tad jei namie turite daugybę galingų elektros prietaisų, bet jų niekada neįjungėte, tai elektros tinklams už nieką ir nemokėsite, nes nė trupučio nesunaudojote elektros energijos. Bet jei namie bus nuolatos įjungtas net ir nedidelės galio elektros prietaisas, per mėnesį jis sunaudos gan nemažą kiekį elektros energijos ir tai užfiksuos mūsų turimas elektros skaitiklis. Beliks pagal skaitiklio parodymus ir elektros įkainius paskaičiuoti, kiek esame skolingi elektros tiekėjui ir jam sumokėti.

Taigi, elektros energija parodo, kaip naudojama galia per tam tikrą laiką. Todėl mūsų elektros sąskaitose rašomi ne naudojamų prietaisų galingumai vatais, o kiek kilovatvalandžių energijos sunaudojome per paskutinį mėnesį. Tai yra, kiek tūkstančių vatų (kilovatas yra tūkstantis vatų) galios buvo sunaudojama per tam tikrą laiką. Norint išeikvoti vieną kilovatvalandę energijos, reikia į elektros tinklą įjungti tūkstančio vatų galingumo prietaisą ir jį įjungus palaikyti vieną valandą. Arba, įjungti vieno vato galingumo prietaisą ir jį palaikyti tūkstantį valandų.

 Taigi, akivaizdu, kad kuo didesnės galios prietaisas ir kuo ilgiau jis įjungtas, tuo daugiau elektros energijos jis sueikvos. Iš čia seka labai logiška išvada – jeigu norime taupyti savo pinigus, turime arba nenaudoti elektros prietaisų, arba naudoti tokius, kurių galingumas yra mažiausias.

Būtent tokios rekomendacijos nuolat girdimos kalbant apie apšvietimą – jei nenorime sėdėti tamsoje ir tuo pačiu, nešvaistyti vėjais savo pinigų, privalome naudoti pačius taupiausius apšvietimo prietaisus ir čia be konkurencijos yra LED apšvietimo prietaisai.

LED pakabinamas šviestuvas, W skaičius jame mažesnis nei kaitrinėje lemputėje, bet šviečia daug geriau

Deja, kai kurie žmonės iki šiol apšvietimo prietaisus renkasi pagal jų galią. Visuomenėje vis dar gyvuoja nuomonė, kad kuo daugiau vatų turi apšvietimo prietaisas, tuo ryškiau jis šviečia. Iš tikrųjų ši tendencija nebėra teisinga – jau seniai praėjo tie laikai, kai visi žinojo, kad 100 vatų bet kokia lemputė švies gerokai ryškiau nei 40 ar 60 vatų analogai, tad tiesiog užtekdavo nueiti į parduotuvę ir nusipirkti kelias 100 vatų elektros lemputes. Dabar ši priklausomybė galioja tik lyginant tos pačios technologijos lemputes: 100W kaitrinė lemputė ir dabar švies kur kas ryškiau nei 60 W kaitrinė lemputė, tačiau 100W kaitrinė lemputė nė iš tolo neprilygs moderniam 60W galios LED šviestuvui. Pavyzdžiui, 60W galios modernus LED šviestuvas „LATTE“ gali skleisti tiek šviesos, kiek sugebėtų tik itin galinga, 350 W kaitrinė lemputė.

Tad kaip dabartiniais laikais išsirinkti tinkamos galios apšvietimo šaltinį?

Labai paprastai. Pirmiausia, reikia rinktis ne pagal galią. Norėdami suprasti, kiek kiekvienas apšvietimo prietaisas iš tikro skleidžia šviesos, reikia atkreipti dėmesį į kitą ant pakuotės nurodytą dydį – šviesos srautą. Jis matuojamas liumenais – tai žmogaus akiai matomo šviesos srauto matavimo vienetas. Kuo daugiau liumenų turi šviestuvas, tuo ryškesnę šviesą mes matysime. Bet plačiau apie tai – kitame straipsnyje.

Ir tik išsirinkus reikiamo šviesos srauto apšvietimo šaltinius, galima pereiti prie jų galios. Šviesos šaltinių galia naudinga tam, kad paskaičiuotumėte, kiek elektros energijos sunaudos pasirinkti apšvietimo šaltiniai ir lengvai nustatytumėte, kurie iš jų yra efektyviausi. Jeigu skirtingi šviesos prietaisai skleidžia vienodą šviesos srautą ir visi jie yra vienodai tinkami, visada rinkitės tuos, kurių galingumas yra mažesnis. Kuo mažesni galingumo šviesos prietaisai, tuo ir sąskaitos už sunaudotą elektros energiją bus mažesnės, be to, tuo mažiau eikvosite energijos ir mažiau bus teršiama aplinka.