Kiek šviestuvų reikia patalpos apšvietimui?

Renkantis apšvietimo prietaisus visada iškyla klausimas, kiek ir kokių šviestuvų reikės konkrečios patalpos apšvietimui. Tai itin aktualus klausimas, tad kiekvienam pirkėjui labai naudinga bent apytiksliai mokėti įvertinti reikiamą šviestuvų kiekį.

Norint tą padaryti, pirmiausia reikia žinoti, kokios apšvietos Jums reikia. Jeigu tai viešosios arba darbo patalpos, apšvieta turi būti tokia, kad tenkintų higienos reikalavimus. Jeigu tai asmeninė erdvė, tuomet teisinių reikalavimų apšvietai nėra, lieka tik bendros rekomendacijos dėl jaukumo ir patogumo. Apie apšvietą ir pagrindines higienos normas galite paskaityti anksčiau rašytame straipsnyje „Kiek iš tikro reikia šviesos? Kas tai yra apšvieta ir svarbiausi higienos normų reikalavimai“.

Kai išsiaiškinsite, kokia yra reikalinga patalpos apšvieta, sekantis žingsnis – išmatuoti jos kvadratūrą.  Mat apšvieta tiesiogiai susieja šviesos srautą su patalpos erdve. Priminsime, jog vienas liuksas yra lygus vieno liumeno šviesos srautui, krentančiam į vieno kvadratinio metro ploto paviršių. Kas tai yra šviesos srautas ir liumenai, jau rašėme straipsnyje „Šviesos srautas: ką šis parametras reiškia ir kodėl jis toks svarbus renkantis apšvietimo prietaisą“.  Kam aiškiau formulės, tai

1 lx = 1 lm / 1 kv. m.

Taigi, liuksai rodo, kiek liumenų reikia vienam kvadratiniam metrui apšviesti. Iš šios formulės galima išsireikšti šviesos srautą:

1 lm = 1 lx * 1 kv.m.

Ši formulė yra naudojama šviesos srauto paskaičiavimui idealiomis sąlygomis. Pavyzdžiui, jeigu 10 kvadratinių metrų kambariui reikia 300 liuksų, galime lengvai apskaičiuoti reikalingą šviesos srautą X liumenais:

Šviesos srautas X  = 300 lx * 10 kv. m. = 3000 Lm

Žinant reikalingą šviesos srautą, išsirinkti apšvietimo prietaisus kur kas paprasčiau – tereikia nuspręsti dėl dizaino ir jų kiekio. Pavyzdžiui, jei reikia 3000 Lm šviesos srauto, galėtumėte naudoti vieną 30W ir 3000 Lm LED šviesos panelę arba dvi 15W 1500 Lm LED šviesos paneles.

Kaip matote, idealiu atveju skaičiavimai nesudėtingi, bet labai naudingi susigaudant kiek ir kokių šviestuvų reiktų. Tačiau reikia nepamiršti, kad pateikti skaičiavimai yra labai supaprastinti ir pritaikyti idealiam atvejui, todėl tikrovėje tinka tik orientaciniam šviesos srauto įvertinimui.

Tikrovėje problema yra ta, kad ne visa apšvietimo prietaisų kuriama šviesa patenka ten, kur mums norisi. Dalis jos tenka luboms, pačiam šviestuvui, sienoms ir t. t. O šie paviršiai dalį šviesos sugeria – kuo tamsesnė jų spalva, grublėtesnė faktūra, tuo didesnis sugeriamos šviesos kiekis. Net ir dulkės ore trukdo šviesai keliauti ten, kur mums reikia – jei ši problema mažiau aktuali gyvenamosioms patalpoms, tai ji itin jautri gamyklose ar lauke.

Bendram aplinkos poveikiui įvertinti yra naudojamas specialus apšvietimo efektyvumo koeficientas, kurį apskaičiuoti, kaip jau supratote, yra gana sunku – jis priklauso net nuo kambario apstatymo ir formos. Todėl šį koeficientą skaičiuoja mokslininkai ir inžinieriai, gilindamiesi į įvairiausius teorinius aplinkos poveikio aspektus apšvietimui.

Tačiau ir tai dar ne viskas. Dar yra ir šviestuvo senėjimas – laikui bėgant jo ryškumas mažėja, tad į formulę reikia įtraukti papildomą koeficientą, kuris apibūdintų paties šviestuvo savybes.

Šiais koeficientais apauginta šviesos srauto formulė yra vadinama liumenų metodu. Tai  įvairių skaičiavimų serija, padedanti apskaičiuoti paviršiui teksiantį šviesos srautą. Idealiu atveju liumenų metodas yra labai paprastas būdas apytiksliai įvertinti šviesos srautą, tačiau realiose sąlygose siekiant tikslumo jis tampa net labai sudėtingu:

1 lm = 1 lx * 1 kv.m. * Kef *Kpr ,

kur:

Kef – efektyvumo koeficientas, kurį skaičiuojant tenka įvertinti kiekvieno šviesos prietaiso individualias charakteristikas

Kpr – prarandamos šviesos koeficientas, kurį skaičiuojant tenka įvertinti konkrečios aplinkos charakteristikas – atstumą nuo šaltinio iki paviršiaus, sienos, lubų ir grindų spalvą ir tekstūrą, bendrą patalpos dulkėtumą, patalpos konfigūraciją ir t.t.

Jei norite rimtai įsigilinti į šiuos skaičiavimus, internete nesunkiai surasite, kaip skaičiuoti apšvietimo efektyvumą bei prarandamos šviesos koeficientus – šiems dalykams skirta daug medžiagos, nuo mokslinės iki lengviau suprantamų paaiškinimų. Tačiau net specialistai nepataria labai gilintis į šias formules, nes apie jas rašomi ištisi moksliniai straipsniai.

Atsisakius siekio tobulam tikslumui, liumenų metodas yra labai simpatiškas, tiesiog tereikia gautą atsakymą šiek tiek padidinti. Pavyzdžiui, norėdami 15 kvadratinių metrų kambaryje pasiekti 300 liuksų apšvietimą, pagal liumenų metodą, idealiu atveju, turėsite pasitelkti daugiau nei 4500 liumenų šviesos srautą. Kadangi formulėje atsisakėme apšvietimo efektyvumą mažinančių koeficientų, realiose sąlygose jų kompensavimui geriau rinktis kiek ryškesnius šviestuvus nei nurodo šis skaičiavimas, pavyzdžiui 5000-5500 Lm.

Kiek reiktų pridėti liumenų prie apytikslio skaičiavimo rezultatų? Kuo tamsesni patalpos paviršiai, kuo aukštesnės lubos ar yra daug šviesą sugeriančių interjero detalių, tuo daugiau reikėtų pridėti liumenų prie paskaičiuotos reikšmės idealiomis sąlygomis.