Kaip interjero dizaineriai projektuoja apšvietimą

Sukurti gerą, kokybišką namų apšvietimą tikrai nėra lengva, o ypač tą darant savomis jėgomis be dizainerių pagalbos. Visgi, kai kuriuos dalykus galima išmokti ir patiems, tereikia išmanyti pagrindines gudrybes, kurias naudoja dizaineriai projektuodami gyvenamųjų būstų apšvietimą.

1. Nesukoncentruokite dėmesio į vieną šviestuvą

Daugelis namų Lietuvoje kiekvieno kambario apšvietimą patiki pagrindiniam pakabinamam šviestuvui. Tai nėra gerai nei estetiniu, nei funkcionalumo požiūriu. Kambarys atrodys kur kas geriau, jei jame bus ne tik pakabinamas, bet ir sieniniai šviestuvai, galbūt ant žemės pastatomas toršeras ar net baldinis apšvietimas ypatingiems interjero elementams pabrėžti.

Puikus gero apšvietimo pavyzdys – šioje virtuvėje matyti trys šviesos sluoksniai ir visi jie sukurti su LED šviestuvais | ©Leonas Garbačauskas

Puikus gero apšvietimo pavyzdys – šioje virtuvėje matyti trys šviesos sluoksniai ir visi jie sukurti su LED šviestuvais | ©Leonas Garbačauskas

2. Pagalvokite apie šešėlius

Kur yra šviesa, ten yra ir šešėlių. Prastoje vietoje įrengtas šviestuvas gali sukelti nemažai problemų, ypač jei šviesa reikalinga kokiems nors darbams, skaitymui ar grožio procedūroms. Pavyzdžiui, vonioje reikėtų šviestuvus įrengti prie veidrodžio, o ne virš galvos. Taip jūsų veidas visuomet bus apšviestas, jokių jo bruožų neslėps nemalonūs šešėliai. Panaši problema gali atsirasti ir prie darbo stalo – jei iš viršaus sklindanti šviesa tiesiai prieš jus mes jūsų paties šešėlį, nebus patogu dribti. Tokiose situacijose reikia stilingos stalinės lempos.

Capture

3. Išsirinkite tinkamo dydžio šviestuvus

In|Room interjero dizainerė Justė per savo karjerą dekoravo daugybę namų. Ji teigia, kad viena iš dažniausiai pastebimų klaidų – per dideli arba per maži šviestuvai. Tikslas visuomet yra išlaikyti proporciją. Didžiulis sietynas virš mažo valgomojo stalo neatrodys gerai. Visada geriau pasikliauti savo instinktais ir apšvietimą planuoti kartu su visu kambariu. Niekuomet nepirkite šviestuvų, nežinodami kur, virš kokių baldų jie kabos ar ant kokios sienos bus įrengti.

Nors konkrečių taisyklių nėra, dizaineriai turi vieną patarimą, kaip išsirinkti pakabinamo šviestuvo dydį valgomajam. Šviestuvo skersmuo turi būti bent 30 centimetrų mažesnis už siauriausią stalo vietą. Taip pat atsiminkite, kad šviestuvai parduotuvėse dažnai atrodo mažesni nei yra iš tikrųjų.

Nepamirškite, kad šviestuvo skersmuo turi būti bent 30 centimetrų mažesnis už siauriausią stalo ar kito po juo esančio baldo vietą

Nepamirškite, kad šviestuvo skersmuo turi būti bent 30 centimetrų mažesnis už siauriausią stalo ar kito po juo esančio baldo vietą

4. Šviestuvus įrenkite tinkamame aukštyje

Pakabinamas šviestuvas virš virtuvės salos turėtų palikti bent 75-90 centimetrų erdvės. Valgomajame šviestuvas negali būti įrengtas žemiau nei 1,65 m aukštyje ir niekuomet negali maišyti praeiti ar matyti kitų vakarieniaujančių žmonių veidus. Galiausiai, stalinės lempos gaubtas turėtų būti maždaug sėdinčio žmogaus pečių aukštyje. Aukštesnė lempa akins, o žemesnė – trukdys dirbti.

Šviestuvo aukštis virš stalo – taip pat labai svarbus dalykas

Šviestuvo aukštis virš stalo – taip pat labai svarbus dalykas

5. Įsigykite šviesos intensyvumo reguliatorių

Tikrai nepirksite naujų šviestuvų kiekvienai progai. Todėl įrengtas apšvietimas turi būti lankstus ir prisitaikyti prie visų gyvenimo situacijų. Tam reikalingas šviesos intensyvumo reguliatorius, kuris leidžia pritemdyti šviesą, kuomet norite romantiškos atmosferos, ar ją paryškinti, kuomet dirbate, tvarkotės ar šiaip linksmai leidžiate laiką su draugais.