Kaip namuose susikurti itin kokybišką apšvietimą

Namai – tai mūsų tvirtovė, kur atsipalaiduojame po dienos darbų, planuojame atostogas, mėgaujamės artimųjų draugija, kuriame šeimos prisiminimus. Jie tiesiog privalo būti jaukūs ir patogūs. Susikurti gerą, funkcionalų ir akiai malonų apšvietimą nėra lengva, tačiau šie 8 patarimai bent jau turėtų užvesti jus ant kelio.

1. Sukonkretinkite kambario funkcija

Taip, tai svetainė ar miegamasis, bet galbūt jame darote dar ką nors? Galbūt turite mėgstamą krėslą, kuriame skaitote knygas? Tai reikia įvertinti kuriant funkcionalų apšvietimą.

2. Apšvietimas kambaryje negali būti vienodas

Kambario interjeras atrodys kur kas gražiau, jei skirtingos zonos bus apšviestos skirtingo ryškumo šviesa. Koks nors kampas gali būti apšviestas blausiau, o pagrindinė funkcinė zona – ryškiau.

Puikus paskirstyto apšvietimo pavyzdys | ©Elmo.lt

Puikus paskirstyto apšvietimo pavyzdys | ©Elmo.lt

3. Išrinkite kambario centrą

Tai nebūtinai turi būti geometrinis erdvės vidurys. Veikiau tai zona, kurią norite paryškinti labiausiai. Valgomajame tai greičiausiai bus stalas, virtuvėje – sala, pusryčių stalas arba pagrindinė maisto gaminimo erdvė. Šiuos objektus galima paryškinti įvairiai. Pavyzdžiui, virs valgomojo stalo galima pakabinti prabangų sietyną, virš virtuvės salos – modernų šviestuvą, o ant darbo stalo galima pastatyti ne vieną, o net dvi stalines lempas, kurios ne tik išskirtinai atrodys, bet ir suteiks patogumo.

Išskirtinės išvaizdos pakabinami LED šviestuvai puikiai suformuoja kambario centrą

Išskirtinės išvaizdos pakabinami LED šviestuvai puikiai suformuoja kambario centrą

4. Virtuvei reikalingas tikslinis apšvietimas

Tikriausiai pastebėjote, kad virtuvės centre praleidžiate nedaug laiko. Jei pasikliausite vien lubų viduryje pakabintu šviestuvu, ant spintelių kris nemalonus šešėlis. Reikalingas tikslinis darbinis apšvietimas, kurį galima įrengti po pakabinamomis spintelėmis, lubose palei kambario perimetrą ar tiesiai virš virtuvės salos, jei tokia jūsų namuose yra.

5. Apšvieskite laiptus

Laiptai atrodys kur kas gražiau ir bus saugesni, jei kiekviena pakopa bus apšviesta. Tai galima padaryti keliais būdais. Vieniems labiau patinka paslėptas apšvietimas – po kiekvienos pakopos briauna galima priklijuoti po vieną LED juostelę, kurios nesimatys, o šviesa sukurs ore kybančių laiptų efektą. Kitas pasirinkimas – matomi į sieną įleisti šviestuvai palei kiekvienos pakopos paviršių. Tai – modernus, tačiau kiek brangesnis sprendimas. Galiausiai, galima sumontuoti ir kelis sieninius šviestuvus. Laiptų apšvietimas yra ne tik gražus, bet ir funkcionalus – jausitės kur kas saugiau lipdami laiptais, kuriuos puikiai matysite ir naktį.

Itin lengvai padaromo, bet labai efektyvaus laiptų apšvietimo pavyzdys

Itin lengvai padaromo, bet labai efektyvaus laiptų apšvietimo pavyzdys

6. Paryškinkite gražias sienas

Šiais laikais daugelis žmonių mėgsta įvairias dekoratyvines sienas iš plytų ar minkštos medžiagos. Kad šios interjero detalės puikiai atrodytų ir nusileidus saulei, jas reikia apšviesti. Tam geriausiai tinka specialus baldinis apšvietimas arba paslėpti šviestuvai. Sienas galima apšviesti ir iš viršaus, ir iš apačios – kaip jums atrodo gražiau.

Dekoratyvinis sienos fragmentas, išryškintas paslėptu apšvietimu | ©Vytis Nakutis

Dekoratyvinis sienos fragmentas, išryškintas paslėptu apšvietimu | ©Vytis Nakutis

7. Vonios kambario šviestuvai turi būti įrengti prie veidrodžio

Tai – taisyklė, kurią privalote atsiminti. Vonios kambaryje būtina šviestuvus montuoti prie veidrodžio. Jei pasikliausite tik lubose sumontuotais šviestuvais, jūsų veidą nuolatos dengs šešėliai ir veidrodžiu naudotis bus labai nepatogu.

Vienas iš galimų veidrodžių apšvietimų, nesukuriančių šešelių| ©Wikipedia

Vienas iš galimų veidrodžių apšvietimų, nesukuriančių šešelių| ©Wikipedia

8. Kiek įmanoma labiau išnaudokite natūralią šviesą

Dirbtinis apšvietimas yra funkcionalus, gali pagyvinti ir papuošti namų erdvę. Tačiau niekas neatstos natūralios šviesos. Privalote ją kiek įmanoma labiau išnaudoti. Kabinkite tik lengvas dienines užuolaidas arba jų visai atsisakykite. Jei turite tokią galimybę, įsirenkite didesnius langus ir pagrindines darbo ir poilsio erdves orientuokite būtent į jas. Bus daug smagiau dirbti, jei jūsų veidą glostys saulė, o ir maistą ruošite su didesniu polėkiu, jei virtuvė bus užpildyta natūralia šviesa. Nepamirškite, kad ir vonios kambarys gali būti apšviestas natūraliai – langų nebūtina aklinai uždengti siekiant privatumo. Tam pakanka lengvos širmos.

Sukurti gerą, kokybišką namų apšvietimą tikrai nėra lengva. Tačiau ši užduotis jums tikrai įkandama, jei tik nepakiršite šių pagrindinių patarimų. Išlaisvinkite savo fantaziją ir mėgaukitės namų jaukumo kūrimu – taip apšvietimas džiugins ne vienerius metus.