Kiek ir kokių šviestuvų reikia svetainės apšvietimui

Kodėl vieniems užtenka šviestuvų su 2000 Lm šviesos srautu, o kitiems per mažai ir 6000 Lm? Kaip paskaičiuoti šviestuvus tame pačiame kambaryje, bet skirtingoms apšvietimo zonoms? Kiekvienu atveju atsakymas bus individualus, tad reikės arba konsultuotis su apšvietimo profesionalais arba tiesiog patiems pritaikyti pagrindines apšvietimo parinkimo taisykles.

Pats paprasčiausias būdas, norint paskaičiuoti kokio šviesos srauto šviestuvų reikia – panaudoti liumenų metodą. Kaip tai daroma, jau rašėme straipsnyje „Kiek šviestuvų reikia patalpos apšvietimui?“ – jame labai išsamiai aiškinome, kaip susiejama apšvieta su šviesos srautu – ten surasite ir formules, ir paaiškinimus.

Nors supaprastinta formulė labai paprasta, bet yra vienas svarbus momentas, kurį dažnai galima pamiršti – tai teisingas įvertinimas, kokiam apšvietimo plotui iš tikro skaičiuojamas šviesos srautas. Iš pirmo žvilgsnio viskas labai paprasta – išmatavai kambario plotą, ir problema išspręsta. Tačiau tai tik dalinis atvejis, kai skaičiuojame pagrindinį kambario apšvietimą. O juk kartais norisi jaukių šešėlių, šviesos zonavimo.

zonavima

Pavyzdžiui, svetainėje turėtų būti pagrindinis ir zonuojantis apšvietimas. Pagrindinio apšvietimo prireiks tvarkantis ar priimant svečius. O paprastais vakarais turbūt labiau norėsis romantiškos prieblandos ir tam jau reikėtų šviesos zonavimo. Patalpa ta pati, bet pageidavimai visiškai skirtingi ir skaičiuojamas šviesos srautas bus visiškai skirtingas. Kaip sužinoti, kokių šviestuvų reikia pagrindiniam svetainės apšvietimui ir kokių – jaukiam vakarojimui?

keli skirtingi sviestuvai

Pagrindinis svetainės apšvietimas

Pirmiausia nuspręskite kokio ryškumo apšvietimo norėsite, kai įjungsite pagrindinį apšvietimą. Reikalavimų tam nėra, yra tik rekomendacijos. Dažnai patariama, kad bet kokios patalpos pakankamai ryškiam apšvietimui reikėtų bent 300 lx apšvietos – būtent tiek rekomenduojama mokyklose. Turbūt pamenate, kad šviesos per pamokas būdavo visiškai pakankama. Bet jei tiek šviesos jau per daug, galite rinktis mažesnį skaičių.

Toliau, paskaičiuokite savo svetainės plotą. Jei planuojame pagrindinį apšvietimą, turime skaičiuoti viso kambario plotą. Sakykime, mūsų svetainė užima 20 kv.m. Norint tokiame plote pasiekti 300 lx apšvietą, šviesos srautas turės būti:

Šviesos srautas X = Y lx * Z kv.m = 300 lx * 20 kv. m. = 6000 Lm

Taigi, reikės mažiausiai 6000 Lm šviesos srautą skleidžiančių šviestuvų. Visgi visi LED šviestuvai pamažu sensta, jų šviesos srautas mažėja, tad geriau iš karto rinktis šviestuvus su 20-30% atsarga. Todėl vertėtų rinktis šviestuvus su bendru apšvietimo srautu 7200 Lm. Tačiau ar tiek jau garantuotai užteks? Tenka įvertinti interjerą – kaip aukštai kabinami šviestuvai, kokios vyrauja spalvos.

Jei svetainės spalvos labai šviesios ir šiltos, kaip kad pavyzdžiui, balta, gelsva, šviesiai rusva, o šviestuvai kabinami standartiniame aukštyje, tada 7200 Lm šviestuvų tikrai užteks, tik juos reikės tolygiai paskirstyti po visą kambarį.

svetaines sviesus

Jei svetainės spalvos tamsios, kaip kad pavyzdžiui, mėlyna, tamsiai rusva, ruda ar riešutmedžio tipo, tuomet šviesos reikės kur kas daugiau – tamsi spalva sugeria šviesą. Kuo tamsesnis interjeras, tuo didesnio šviesos srauto reikės – orientuokitės į 10 000 Lm ir dar daugiau.
Atminkite, jog negalima pakabinti vieną galingą 10 000 Lm šviestuvą 20 kv.m. plote ir tikėtis tolygaus apšvietimo visame kambaryje. Optimalu būtų bent 4 šviestuvai po 2500Lm ir juos pakabinti vienodais atstumais tarpusavyje ir nuo sienų. Jei kambarys siauras, bet ilgas, galima kabinti į vieną eilę, tada užtektų ir 3 šviestuvų. Galimi ir kitokie variantai – tai individualūs atvejai, bet bendras šviestuvų šviesos srautas turėtų būti toks, kokį paskaičiavote.

svetaines tamsus

Zoninis svetainės apšvietimas: romantiškai vakarienei

Situacija keičiasi, kai norėsite paskaičiuoti šviestuvus romantiškai vakarienei. Tuomet ryški šviesa visiškai nepageidaujama, kaip tik reikėtų daugiau šešėlių, paslaptingumo ir jaukumo. Pirma mintis – skaičiuoti viską taip pat, tik vietoje 300lx rinktis kur kas mažesnę apšvietos reikšmę, pavyzdžiui 100lx. Tai nėra teisingas sprendimas – mažesnė apšvieta tam pačiame plote sukurs prieblandą, bet ji nebus jauki. Kaip nėra jaukūs temstantys kambariai leidžiantis Saulei. Be to, tokioje prieblandoje net ir vakarieniauti nėra patogu – tiesiog nematysite kur padėti vyno taurę ar paimti užkandos, atsiras įtampa, kad kažką užkliudysite. Tad ką daryti?

Reikia išskaidyti erdvę – ten kur esate, apšvietimas turi būti pakankamai ryškus ir gali siekti tuos pačius 300 lx ar šiek tiek mažiau, tačiau kitos kambario erdvės turėtų skendėti šešėliuose ir prietemoje. Štai toks apšvietimas jau kuria romantišką, paslaptingą nuotaiką ir tuo pačiu yra jaukus, patogus vakarieniavimui ir bendravimui. Tam gali užtekti vieno pakabinamo šviestuvo virš stalo – jis sukurs jaukią šviesos salą, o likusi kambario dalis liks prieblandoje. O kokio šviesos srauto reikia?

Tarkime, kad mums tinka 300 lx apšvieta stalo paviršiuje, tačiau toks apšvietimas turėtų būti tik virš stalo – skaičiuojame ne pačios svetainės, o stalo plotą. Sakykime, jis lygus 2 kv.m. Tad reikalingas šviesos srautas:

Šviesos srautas X = 300 lx * 2 kv. m. = 600 Lm

Įvertinus LED šviestuvų senėjimą, geriausia rinktis šviestuvą, kuris skleidžia bent 720 Lm šviesos srautą. Jei staltiesė balta, šviestuvas yra žemai, tiek pilnai pakaks jaukiai vakarienei. Jeigu mėgstate tamsias staltieses ar šviestuvą kabinsite aukščiau, įsigykite 1000 Lm šviestuvą.
Kaip matote, labai nesunkiai galite įvertinti, kokių šviestuvų Jums reikės, jei svetainėje norėsite sukurti jaukią salą žurnalo skaitymui, televizoriaus žiūrėjimui. Tas pat principas tinka bet kokiame kambaryje, koridoriuje ar atskiroje namų zonoje. Svarbiausia, tinkamai įvertinkite apšviečiamą plotą, šviestuvo aukštį, interjero spalvas.

apartment-ceiling-chairs-1571460

“Elmo light” komanda primena, kad visuose Elmo light salonuose teikia paslaugą – apšvietimo projektavimas. Atvykite į salonus su būsto planu ir mes padėsime, ne tik išsirinkti šviestuvus, bet taip pat suskaičiuosime, numatysime šviestuvų vietas, o jei reikės papildomai subraižysime apšvietimo planą.