Kodėl taupiosios lemputės kenkia sveikatai

Kodėl taupiosios lemputės kenkia sveikatai ir kaip šią problemą sprendžia LED

Šiuolaikiniai namai neįsivaizduojami be dirbinę šviesą skleidžiančių apšvietimo prietaisų, bet jų įvairovė dažnam gali apsukti galvas. Senos kaitrinės lemputės jau netenkina visuotinai priimtų taupumo bei draugiškumo aplinkai standartų, tad su jomis kyla mažiausiai klausimų – jas tiesiog reikia pakeisti kitomis. Visgi, su fluorescencinėmis lemputėmis jau kiek kebliau – jos yra kur kas taupesnės už kaitrines, bet dažnai kritikuojamos dėl neigiamo poveikio žmonių sveikatai. Ar tikrai jos kenkia žmogui? Ar LED apšvietimas šiuo požiūriu yra pranašesnis?
Šimtai įvairių mokslinių tyrimų įrodė, kad fluorescencinė šviesa, anksčiau masiškai naudota biurams ir komercinėms patalpoms apšviesti, iš tikro kenkia sveikatai. Fluorescencinės lemputės persikėlė ir į mūsų namus, todėl nuo šios šviesos pasislėpti darosi sunku. Kodėl ji mums kenkia? Pagrindinė problema yra ta, kad fluorescencinė šviesa nuo natūralios skiriasi labai stipriai. Žmogus, kaip ir kiti gyvūnai, yra pripratęs prie natūralios saulės šviesos. Kuo toliau mūsų dirbtiniai šviesos šaltiniai nuo jos tolsta, tuo labiau jie kenkia mūsų sveikatai.
Saulės šviesą sudaro pilnas elektromagnetinių bangų spektras – matoma šviesa yra tik nedidelė jo dalis. Kaitrinių lempučių šviesos spektras taip pat buvo labai platus, nors ir siauresnis nei Saulės šviesos. Tuo tarpu fluorescencinės lemputės skleidžia labai siaurą, nepastovų šviesos spektrą. Blogai ir tai, kad fluorescencinė šviesa labai dažnai pasižymi šalta, nenatūralia spalva. Dažnai pigesnės fluorescencinės lemputės viską savo aplinkoje nuspalvina keista mėlyna spalva, kuri yra itin nemaloni akiai ir neigiamai veikia sveikatą. Galiausiai, problemas kelia ir pačios šviesos mirgėjimas. Fluorescencinėse lemputėse esančios dujos įsižiebia, kuomet jas sužadina elektros srovė, kuri, žinoma, nėra pastovi. Nors tai pamatyti plika akimi sunku, nes fluorescencinių lempučių mirgėjimo dažnis yra labai aukštas, ilgą laiką sėdint tokioje šviesoje gali imti svaigti arba skaudėti galva. Mokslininkai taip pat pastebėjo, kad fluorescencinė šviesa neigiamai veikia ir žmonių darbingumą, nors ji vis tiek labai dažnai įrengiama biuruose ir vyriausybinėse institucijose.
Žmogaus organizmas yra natūraliai susietas su gamtiniais paros ritmais, nuo jų priklauso ir mūsų hormonų pusiausvyra. Keista dirbtinė šviesa sujaukia hormonų ciklus. Mokslas jau seniai paaiškino, kokias sveikatos problemas sukelia fluorescencinė šviesą: migreną, depresiją, akių nuovargį, endokrininės pusiausvyros, miego sutrikimus ir daug kitų įvairių bėdų. Teigiama, kad fluorescencinės lemputės prisideda ir prie nutukimo ar netgi vėžinių susirgimų.
Taigi, ar geriau grįžti prie senų kaitrinių lempučių ir nesigadinti sveikatos? Tikrai ne – jos nepateisinamos dėl didelių energijos sąnaudų ir be to, jau yra kur kas geresnė alternatyva. Tai LED.
LED technologija paremti apšvietimo įrenginiai sveikatai tokios žalos nebedaro. Skleidžiama šviesa yra natūralesnės spalvos ir jei šviestuvai gaminti kokybiškai, visai nemirga. Verta pastebėti, jog „ELMO light“ nedaro jokių kompromisų gamindama apšvietimo prietaisus, todėl gali užtikrintai garantuoti dėl jų kokybės. Deja, to jau negalima pasakyti apie pigesnius LED analogus – mažinant kainą neišvengiamai tenka kažką aukoti ir pirmiausia aukojama tai, kas sunkiausiai pastebima – akiai nematomi mirgėjimai, nesuderintas spektras ir t.t.
Žinoma, LED šviesos šaltiniai paplito gan nesenai, tad mokslininkai vis dar aiškinasi jų poveikį sveikatai, bet gaunami rezultatai rodo, kad jie kur kas geresnė alternatyva fluorescencinėms lemputėms. Dar daugiau – teigiama, kad tuose biuruose, kuriuose seni fluorescenciniai šviestuvai buvo pakeisti į LED paneles, žmonės dirba daug mieliau jau vien dėl daug malonesnės, natūralesnės šviesos spalvos.
Kaitrinės lemputės buvo naudojamos labai ilgą laiką. Jas pamenate visi, nors pirmoji lemputė Lietuvoje buvo uždegta dar 1892 m. Tikriausiai pamenate ir laiką, kuomet jas keitėte į fluorescencines lemputes. Visgi, ir šiems prietaisams mūsų namuose ilgai tarnauti nėra lemta, nes daug pranašesnė ir sveikatai draugiškesnė LED technologija pamažu juos stumia į istorijos knygas.