Kokia LED lempa geriausia? Kaip pasirinkti?

Kaitrinėms lempoms einant į užmarštį anksčiau ar vėliau visiems iškyla klausimas, o kuo gi jas pakeisti? Pirmiausia išbandoma tai, kas pigiausia – taupiąsias lemputes. Visgi daugeliui žmonių jų šviesa yra per šalta, nejauki ir kai kuriais atvejais net sveikatai kenksminga, todėl tenka ieškoti kitokių alternatyvų ir taip neišvengiamai artėjama link LED technologijos, kaip vienintelio logiško sprendimo. Tradiciškai pirmasis impulsas – išbandyti LED lempas ir tuomet iškyla labai praktiškas klausimas, o kokios LED lempos yra geriausios?

O atsakymas yra paprastas ir visai ne toks, kokio galima būtų tikėtis – geriausia LED lempa yra LED panelė!

Kaip tai gali būti? Viskas iš karto paaiškės, tereikia aptarti LED lempų bei LED panelių sandarą ir jų pagrindinius skirtumus.

Trumpa lempų istorija

Pačios pirmosios serijinės gamybos lempos buvo kaitrinės lempos, sukurtos daugiau nei prieš 100 metų – nežiūrint viso progreso, jos mažai kuo pasikeitė iki pat šių dienų. Tam tikro ilgio kaitinimo spiralė patalpinama į inertinėmis dujomis pripildytą stiklinę kolbą, jos atviras galas hermetiškai sujungiamas su cokoliu, kuris leidžia lempą lengvai ir tvirtai įsukti į lempos lizdą, pritvirtintą prie šviestuvo ar tiesiai prie lubų. Per cokolio kontaktus į kaitinimo spiralę paduodama tinklo įtampa.

Tokia lempos sandara išliko iki pat šių dienų, be galimybių ženkliai pakeisti jos formą ar sumažinti matmenis išlaikant tą patį galingumą. Todėl visi šviestuvai su tradicinėmis kaitrinėmis lempomis yra lengvai nuspėjamo dizaino – kad ir ką sugalvotų dizaineriai, vis tiek turi būti palikti lempų įsukimo lizdai ir erdvė pačioms lempoms.

Niekas nepasikeitė ir su taupiosiomis lemputėmis – joms taip pat būtina hermetiška kolba ir negana to, dažniausiai dar didesnės apimties, nei kad atitinkamos galios kaitrinėms lempoms. Todėl ir LED lempa buvo kuriama ne nuo nulio, o derinantis prie jau esamo kaitrinių ir taupiųjų lempų standarto, tad privalo turėti atitinkamo dydžio cokolį ir panašią išvaizdą.

LED lempų džiaugsmai ir vargai

LED technologija veikia visai kitokiu principu nei kaitrinės ar taupiosios lempos, todėl įprastinių lempų forma ir dydis joms yra nereikalingas ir gerokai apribojantis geriausių LED savybių išnaudojimą. LED technologijos atveju šviesą skleidžia aktyvus LED kristalas – jam nėra būtinos hermetiškos stiklinės kolbos, pripildytos dujomis. Tačiau LED lempos negali būti tiesiogiai jungiamos į 220 V kintamos įtampos tinklą – joms yra būtinas papildomas maitinimo šaltinis, kuris sumažina ir išlygina tinklo įtampą, filtruoja nuo įtampos svyravimų, o stabilios temperatūros palaikymui reikalingas aušinimo radiatorius.

Norint sutalpinti kokybišką maitinimo šaltinį ir reikiamo dydžio radiatorių į įprastinės lempos korpusą, jis labai išdidėja ir pasidaro nesimpatiškos išvaizdos. Geriausias to pavyzdys – kukurūzo burbuolės išvaizdos LED lempa: tie, kas išmano LED technologiją, jomis labai žavisi, dėl itin gero tokios konstrukcijos aušinimo ir kitų charakteristikų, bet priderinti tokias lempas prie interjero – sudėtingas iššūkis.

Nenorėdami bauginti dizainerių, gamintojai sugalvojo tradicinės išvaizdos LED lempas, bet čia iš karto iškyla kita rimta problema – kaip į sumažėjusią erdvę sutalpinti kokybišką maitinimo šaltinį ir aušinimo radiatorių? Pigių LED lempų atveju naudojamas itin primityvus maitinimo šaltinis, todėl tokia šviesa mirga, o ir pačios lempos ilgai negyvena. Rimtesni gamintojai ėmė naudoti mažesnius komponentus, bet dėl to pabrango pačios lempos. Ir nežiūrint visų pastangų, net ir brangesnėse LED lempose naudojami supaprastintų schemų maitinimo šaltiniai ir ne pačių didžiausių matmenų radiatoriai.

Be to, LED lempose maitinimo šaltinis yra prie pat LED šviestukų, tad papildomai juos šildo. Kiekvieno LED apšvietimo prietaiso ilgaamžiškumas didele dalimi priklauso nuo to, kiek įkaista LED šviestukai. Kuo temperatūra mažesnė, tuo ilgesnis tarnavimo laikas.

Akivaizdu, jog visiškai efektyviai išspręsti šią problemą kompaktiško dydžio LED lempose yra neįmanoma, kad ir ką savo reklamose sakytų įvairūs LED lempų pardavėjai. Žinoma, kokybiškų LED lempų gamintojai daro ką gali, bet galiausiai atsitrenkiama į paprasčiausią fiziką – net ir maksimaliai geras rezultatas iš tikro tėra dalinis. Vienintelis tikrai efektyvus sprendimas – iš lempos korpuso išimti maitinimo šaltinį, o patį lempos korpusą išdidinti taip, kad užtektų vietos pakankamo dydžio radiatoriui.

Ir jei taip padarome, gauname ne ką kitą, o LED panelę!

LED panelės – genealus apšvietimo sprendimas

LED panelės paprastai būna kur kas didesnio diametro, nei LED lempos, tačiau tokios plonos, kad primena ne gremėzdiškas lempas, o dailias porcelianines lėkštutes. Vienoje panelės pusėje yra šviesą išsklaidantis matinis stiklas, tuoj po juo – pagal korpuso perimetrą išdėlioti LED šviestukai, o korpuso kraštuose – itin didelio paviršiaus ploto radiatorius. Šis sumuštinis tesiekia 2-4 cm storio ir pagal išvaizdos dailumą lengvai pralenkia net pačias kompaktiškiausias LED lempas. Ir tuo pačiu, LED panelių galingumas gali būti kur kas didesnis už LED lempų be jokio pavojaus LED šviestukų ilgaamžiškumui.

O kaip su LED panelių maitinimo šaltiniu? Jis talpinamas į atskirą korpusą, todėl gali būti daromas toks, kokio reikia maksimaliai kokybiškam įtampos stabilizavimui ir filtravimui, o prie panelės prijungiamas kompaktiška jungtimi. Nors maitinimo šaltinis jau ne pačiame panelės korpuse, tačiau visada parduodamas komplekte prie LED panelės, tad atskirai jo pirkti nereikia.

Štai ir viskas, neliko jokių LED lempų problemų – maitinimo šaltinio dydžio niekas neriboja, jis papildomai nešildo LED šviestukų, taip pat radiatorius yra tokio dydžio, kokio reikia, o pats LED panelės dizainas yra itin simpatiškas ir modernus.

Ar dar kyla klausimų, kokia LED lempa geriausia?