Laiptų apšvietimas – kokius šviestuvus geriausia rinktis?

Laiptų apšvietimas yra ne tik interjero dizaino, bet ir saugumo klausimas. Jei jūsų namuose yra laiptų, būtina pasirūpinti, kad ir naktį visi šeimos nariai galėtų jais naudotis saugiai. Tam ir skirti specialūs pakopas apšviečiantys laiptų šviestuvai. Tačiau kokių jų būna? Ir kaip išsirinkti geriausią?

Laiptus galima apšviesti dvejopai – galima pasinaudoti visos patalpos apšvietimu arba tik pakopų šviestuvais. Įjungti šviesą visame kambaryje vien tam, kad galėtumėte saugiai lipti laiptais, nėra idealu. Taip eikvojama elektros energija, dirginamos jūsų akys ir, galbūt, žadinami kiti šeimos nariai. O juk kartais naktį tiesiog norite nueiti į virtuvę atsigerti vandens – tam tikrai nereikia jungti pagrindinių patalpos šviestuvų.

Laiptus galima apšviesti įvairiais specializuotais laiptų šviestuvais arba rinktis paslėptą apšvietimą.

Jei prie savo namų laiptų nenorite matyti šviestuvų, jums reikės rinktis paslėpto apšvietimo sprendimus. Tai – po pakopų briaunomis montuojami laiptų pakopų šviestuvai. Šie įrenginiai yra beveik visiškai nepastebimi, todėl nekelia klausimų apie dizainą. Tam dažniausiai naudojamos LED juostos. Pavyzdžiui, po atskiromis pakopomis galima klijuoti LED juostas, kurios beveik neužima erdvės, o veikia labai efektyviai. Kitas tokio sprendimo privalumas – lankstumas. LED juostas galima karpyti ir lenkti, todėl jas galima pritaikyti prie bet kokios formos ar dydžio laiptų. LED juostas galima montuoti į profilius arba klijuoti prie paviršiaus. Žinoma, didžiausias LED technologijos privalumas – mažos energijos sąnaudos ir labai lanksčios nuotolinio valdymo galimybės.

i

Kaip jau minėjome, laiptus galima apšviesti ir specializuotais sieniniais šviestuvais. Sieniniai šviestuvai yra montuojami sienoje ties kas antra ar kas trečia pakopa. Jie švelniai užlieja laiptus kryptine šviesa, kuri nedirgina žmogaus akių. Kai kurie šviestuvai tuo pačiu apšviečia ir sieną virš savęs – tai yra estetiškas sprendimas, kuris atrodo puikiai. Sieniniai laiptų šviestuvai yra matomi, tačiau yra montuojami pakankamai žemai, todėl į akis per daug nekrenta. Kita vertus, jie gali būti pakankamai modernūs ir gražūs, todėl gali tapti įdomiomis interjero detalėmis.

A_23106

Sieniniai laiptų šviestuvai gali būti iškilūs arba įleidžiami. Pastarieji geriau tiks toms laiptinėms, kurių interjere dominuoja tiesios linijos ir lygūs paviršiai. Iškilūs šviestuvai taip pat gali būti pakankamai gražūs, o jų montavimas dažnai yra paprastesnis. Egzistuoja sieninių laiptų šviestuvų, kuriems net nereikia elektros instaliacijos darbų – jie naudoja keičiamas baterijas, todėl jų įrengimas yra neįtikėtinai paprastas.

s-l1600

Visi laiptų apšvietimo sprendimai įprastai yra pakankamai ekonomiški. Naudojami palyginti neryškūs šviestuvai, nes jiems reikia apšviesti visai nedidelį plotą. Jie taip pat dažnai turi judesio daviklius, todėl įsijungia ir išsijungia automatiškai. Išmanesni įrenginiai gali būti programuojami – naudotojas gali nustatyti ryškumą, šviesos spalvos temperatūra, pasirinkti, po kiek laiko šviestuvas užges ir kokiu paros metu ims veikti.

Tai kaip išsirinkti geriausią sprendimą jūsų namams? Štai keli klausimai, į kuriuos turėsite atsakyti:

  1. Ar norite, kad šviestuvai būtų matomi? Jei taip, rinkitės sieninius šviestuvus. Sieniniai šviestuvai apšviečia kelias pakopas, yra lengvai montuojami ir labai funkcionalūs. Su sieniniais šviestuvais galimi labai įvairūs apšvietimo būdai – jie gali šviesti tiek į viršų, tiek į apačią. Tai ypač geras sprendimas, kai norima apšviesti visą laiptinę. Jei toks variantas netinka, pasidomėkite po pakopomis montuojamais paslėpto apšvietimo sprendimais.
  2. Ar jūsų namų laiptai pasižymi nestandartiniu dydžiu ar forma? Jei taip, geriau rinktis LED juostas ir jas priklijuoti po pakopų briaunomis. LED juostas galima lankstyti ir karpyti, todėl jas lengva pritaikyti prie nestandartinių erdvių. Galima LED juostas padaryti su nuotoliniu valdymu – tokiu atveju apšvietimo galimybes riboja nebent Jūsų fantazija.
  3. Ar norite įrengti apšvietimą neremontuodami laiptinės? Jei taip, geriausias sprendimas yra sieniniai šviestuvai su baterijomis. Jei prie jūsų laiptų nėra tinkamos sienos, tuomet rinkitės LED juostas.
  4. Norite susikurti modernų laiptinės dizainą nuo nulio? Tuomet galite suplanuoti iš esmės bet kokį apšvietimą. Į sienas įleidžiami šviestuvai yra puikus pasirinkimas, išlaikantis laiptinės dizaino vientisumą, tačiau jiems reikalingos nišos, todėl juos geriau įrengti remontuojant visą patalpą.

Galiausiai, pasidomėkite judesio davikliais ir išmaniais sprendimais. Nevenkite skirti dėmesio laiptų apšvietimui – tai yra viena pavojingiausių jūsų namų vietų. Tinkamas laiptų apšvietimas sumažins nelaimingų atsitikimų riziką,  suteiks komforto  ir sukurs prabangos įspūdį.