Lauko šviestuvai: kokie būna ir kaip išsirinkti

Šiltuoju metų laiku norisi kiek įmanoma daugiau laiko praleisti lauke. Vėlus vakaras tam neturėtų sukliudyti – juk šiais laikais modernaus apšvietimo pagalba galima susikurti ypatingą aplinką ir tamsiam paros laikui. Tačiau kaip išsirinkti lauko šviestuvus? Kokių jų būna ir kokių klaidų geriau vengti?

Kam skirtas lauko apšvietimas?
Lauko šviestuvai sukuria dviejų rūšių apšvietimą – dekoratyvų ir funkcionalų. Dekoratyvus apšvietimas yra skirtas paryškinti įvairioms kiemo detalėms, apšviesti namo fasadui ar tiesiog aplinkai pagyvinti. Tuo tarpu funkcionalus apšvietimas padeda žmonėms susiorientuoti tamsoje. Pavyzdžiui, ryškūs lauko šviestuvai suteikia galimybę net vėlų vakarą pasėdėti pavėsinėje ar terasoje, net jei į rankas norite paimti knygą.

Kaip ir vidaus apšvietimo atveju, lauko apšvietimo planavimas priklauso nuo individualių poreikių. Ryškaus funkcinio apšvietimo reikės poilsio zonoms ir pagrindinėms namų durims. Taip pat reikėtų apšviesti laiptelius, kuriais dažnai naudojatės naktį, bei pagrindinį kelią į kiemą – taip tiesiog bus saugiau.

funkcionalus

Tuo tarpu dekoratyvų apšvietimą turėsite išsirinkti pagal savo skonį. Galite apšviesti medžių lajas, fontanus ar namų fasadą. Dekoratyvus apšvietimas turėtų būti saikingas ir ne per daug ryškus. Labai svarbu įsitikinti, kad jis netrukdys kaimynams ir, žinoma, jums patiems. Kokie dekoratyviniai lauko šviestuvai yra patys geriausi? Žinoma tie, kurie labiausiai patinka ir dera prie eksterjero.

dekoratyvinis

Kokie būna lauko šviestuvai?

Lauko šviestuvai pagal įvairovę nedaug kuo skiriasi nuo interjero šviestuvų. Turėsite rinktis tarp pastatomų, sieninių, pakabinamų ir grindinių šviestuvų. Pastarieji, beje, dažnai yra nepakankamai išnaudojami.

Grindiniai šviestuvai yra įleidžiami į grindinį, veją ar terasos grindis. Šie šviestuvai puikiai tinka apšviesti laipteliams, takams, įvažiavimams. Nors jie nesuteikia funkcionalaus apšvietimo, juos galima naudoti kaip žymeklius – įvažiuodami į grindiniais šviestuvais pažymėtą kiemą jausitės tarsi lėktuvo pilotas naktį žvelgiantis į pakilimo taką. Grindiniai šviestuvai netrukdo nustumdyti sniegą, nesimaišo po kojomis ir yra beveik nepastebimi dienos metu.

grindiniai

Pastatomi lauko šviestuvai vis dar nėra labai populiarūs, tačiau tai yra labai stilingas pasirinkimas. Romantiška šviesa lauko vakarėlyje yra kaip tik tai, ko reikia. Pastatomas šviestuvas yra svarbi dizaino detalė, kuri tikrai pritrauks dėmesį – jau vien dėl to savo pavėsinėje reikėtų apgyvendinti ir tokį prietaisą. Pastatomi šviestuvai yra lengvai pernešami iš vienos vietos į kitą, todėl yra labai praktiški.

pastatomi

Sieniniai šviestuvai yra gerokai platesnė lauko šviestuvų kategorija. Architektūriniai šviestuvai apšviečia pastatų fasadus, tačiau kartu tampa ir jų dalimi. Todėl labai svarbu, kad šio tipo šviestuvų dizainas būtų gerai apgalvotas – architektūrinius šviestuvus vėliau pakeisti bus pakankamai sunku. Tuo tarpu su pavieniais sieniniais šviestuvais galima ir pasilinksminti. Juos galima derinti kontrasto principu ir paversti juos centrine poilsio zonos detale. Sieniniai šviestuvai gali būti funkcionalūs – prie terasos sūpynių sumontuotas šviestuvas leis skaityti knygas ar bent jau jaukiai pasėdėti iki vėlyvos nakties. Tačiau jie gali būti ir akcentiniai – skoningi sieniniai šviestuvai suteikia prabangos įspūdį.

sieniniai

Galiausiai, reikia paminėti ir pakabinamus šviestuvus. Jie įrengiami ten, kur juos įrengti įmanoma – pavėsinėse, terasose ar kitose poilsio zonose. Pakabinami šviestuvai beveik visada yra funkcionalūs. Pagal vietos dizainą turėsite nuspręsti, ar jums geriau tinka didelis ir išvaizdus šviestuvas, ar mažesnis, labiau prigludęs prie paviršiaus.

pakabinami

Nepaminėtos liko girliandos, prožektoriai ir panašūs rečiau sutinkami lauko švietuvai. Visi jie yra savaip naudingi, tačiau geriausia tai, kad jie yra pakankamai lengvai pašalinami ar keičiami. Tokie laikini apšvietimo sprendimai itin praverčia rengiant vakarėlius ar ilgai darbuojantis kieme.

Svarbiausia, iš anksto pasirūpinkite planu. Lauko apšvietimas gali būti sudėtingas, bet stipriai palengvinsite savo darbą, jei viską detaliai suplanuosite. Prie aukštų pastatų priderinkite architektūrinius šviestuvus, laiptelius, takus ir įvažiavimą papuoškite grindiniais šviestuvais, ant stalo poilsio zonoje padėkite pastatomą šviestuvą. Svarbu išlaikyti vieningą stilių ir tolygiai plaukiančią šviesą visoje teritorijoje.