LED apšvietimas stadionuose

Kartais atrodo, kad susikurti tobulą apšvietimą vienam kambariui namuose yra labai sunku. Tada įsivaizduokite, kokia sunki užduotis yra apšviesti didžiulius sporto stadionus. Tai anksčiau buvo daroma kaitrinėmis lemputėmis, bet dabar atėjo nauja, LED era.

Beisbolas, labai populiari sporto šaka JAV, tapo viena pirmųjų išsivadavusių iš griežtų dienos šviesos rėmų. Iš pradžių, maždaug nuo ketvirtojo praeito amžiaus dešimtmečio vidurio, lemputės buvo naudojamos žemesnių lygų rungtynėms apšviesti. Prasidėjo ilgi eksperimentavimo metai, kuomet buvo stengiamasi pakankamai primityviomis technologijomis beisbolo aikšteles apšviesti kiek įmanoma geriau. Žinoma, sprendimas pasiteisino, o žiūrovams visai patiko varžybas stebėti naktį.

1935 metais apšvietimas pirmą kartą panaudotas Nacionalinės beisbolo lygos varžybose. Nuo to momento prasidėjo tikra revoliucija – visi pagrindiniai stadionai norėjo įsirengti kokybišką apšvietimą, o žiūrovai plūdo į naktines varžybas. Nuo to laiko praėjo jau daugiau nei aštuoni dešimtmečiai, bet įvairių sporto šakų varžybos vis dar labai dažnai vyksta naktį. Žiūrovai mieliau susirenka po darbų, o sportininkai lengviau ištveria vasaros karštį. Dabar atėjo metas naujai revoliucijai – LED apšvietimui.

Pirmieji stadionai, kuriuose vyksta svarbiausios beisbolo varžybos JAV, LED apšvietimą pradėjo diegti dar 2015 metais. Dabar tai skuba atlikti visi. Priežasčių tam yra daugybė. Visų pirma, LED apšvietimas leidžia sutaupyti. Kaitrinės lemputės 90 % savo suvartojamos energijos skiria šilumai gaminti ir tik 10 % šviesai. Fluorescencinės lemputės šiuo požiūriu yra šiek tiek geresnės, tačiau jų skleidžiama šviesa patinka ne visiems. Jeigu lygintume visų šių trijų technologijų lemputes (verta pastebėti, kad lauko apšvietimui naudojamos ne LED lemputės, bet specialūs LED šviestuvai, tačiau norint palyginti pačių technologijų skirtumus, tenka naudoti LED lemputes) rezultatai būtų tokie:

800 liumenų šviesos srautas

Lemputės tipas

Tarnavimo laikas

Galia

Apytikslė kaina

Kaitrinė

1 200 val.

60 W

<1 euras

Fluorescencinė

8 000 val.

15 W

1-2 eurai

LED

50 000 val.

10 W

>5 eurai

Kaip matote, LED lemputės pirmauja visose kategorijose, išskyrus kainą. Tačiau pažvelgus į jų tarnavimo laiką tampa aišku, kad jos nėra tokios brangios ir iš tikrųjų labai greitai atsiperka. Vienos LED lemputės pakaks 50 tūkstančių darbo valandų – per šį laiką mums reikėtų 6-7 fluorescencinių ar net 42 kaitrinių lempučių. Taigi, LED lemputė šiam laikui kainuos apie 5 eurus, fluorescencinės lemputės – nuo 6 eurų, o kaitrinės – apie 42 eurus. Prisiminus, kad tai tik formalus palyginimas, o realiai lauko apšvietimui naudojami specialūs LED šviestuvai, sutaupymas būna dar didesnis, nes gaminant integruotus didelės galios apšvietimo prietaisus, vieno liumeno kaina sparčiai mažėja.

Tačiau net ir pačių lempučių kaina pasakoja tik pusę istorijos. Pažvelkime ir į suvartojamą energiją. Ją galime apskaičiuoti padauginę lemputės galią iš jos darbo valandų skaičiaus. Laikykime, kad elektros energijos kaina yra apie 10 euro centų už kilovatvalandę (1000 vatvalandžių). Viską susumuokime lentelėje.

 

Suvartota energija 800 liumenų šviesos srautui sukurti

Lemputės tipas

Suvartota energija

Mokėtina suma

Kaitrinė

3000 kWh

300 eurų

Fluorescencinė

750 kWh

75 eurai

LED

500 kWh

50 eurų

Taigi, vėl akivaizdi LED technologijos pergalė. Specialistai teigia, kad perėjus nuo kaitrinių lempučių prie LED šviestuvų ar LED panelių, išlaidas sumažinsite net 84 %. Jūsų namų biudžete tai stipriai pasijaus, ypač jei vienu metu pakeisite visas lemputes. Tik įsivaizduokite, kiek pavyks sutaupyti.

Grįžtant prie stadionų, reikia paminėti, kad jie anksčiau naudojo kiek kitokias kaitrines lemputes, kurios buvo šiek tiek efektyvesnės už tas, kurias mes naudojame namie. Visgi, perėjus prie specializuoto LED apšvietimo, vidutinis stadionas savo suvartojamą energiją sumažina net 800 000 kWh per metus. Pavertus į eurus, tai reikštų, kad per metus stadionas sutaupo 80 000 € vien už apšvietimui skirtą elektros energiją. Akivaizdu, kad perėjimas prie LED – tiesiog ekonominė būtinybė. Televizija taip pat džiaugiasi šia naujove, nes LED apšvietimas filmavimui tinka kur kas geriau.

Svarbiausia, jog LED apšvietimas nėra ateitis ar siekiamybė. Jis jau čia – atpigęs, patobulėjęs, padedantis sutaupyti laiko ir pinigų.

Light of Stadium