LED augalų lempos – nepakeičiamos

Šiuolaikinės lempos augalams naudingesnės nei saulės šviesa“, – taip 15 metų trukmės tyrimus apibendrino Babtuose įsikūrusiame Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Sodininkystės ir daržininkystės instituto Augalų fiziologijos laboratorijoje dirbantys mokslininkai, pelnę prestižinę Lietuvos mokslo premiją.

Už augalų fiziologijos mokslinių darbų ciklą keturių žmonių komanda – akademikas profesorius Pavelas Duchovskis, mokslų daktarės Aušra Brazaitytė, Giedrė Samuolienė ir Akvilė Viršilė 2015 m. įvertinti Lietuvos mokslo premija.

Mokslininkai ne viename interviu žurnalistams pasakojo, jog prestižinį apdovanojimą pelnę tyrimai visa jėga įsivažiavo tuomet, kai pavyko laimėti finansavimą iš Lietuvos mokslo tarybos pagal nacionalinę mokslo programą „Sveikas ir saugus maistas”. Laimėjus projektą prasidėjo sistemingi tyrimai, kaip augalus auginti uždarose patalpose, kaip juos veikia skirtingas apšvietimas, kaip priderinti tinkamą šviesos spektrą ir kas tuomet vyksta su pačiomis augalų savybėmis: augaluose matuotas nitratų kiekis, fotosintezės veiklos rodikliai, antioksidacinės sistemos kitimai, tyrinėtas mėlynų bei žalių šviesos diodų ir aukšto slėgio natrio lempų (HPS) kombinuoto apšvietimo poveikis ir raudono LED apšvietimo įtaka daiginių maistinei kokybei ir t. t.

Galiausiai, paaiškėjo, jog vien tik keičiant apšvietimo spektrą, galima visiškai pakeisti auginamų daržovių formą, spalvą, dydį – tuo pačiu neprarandant nei kokybės, nei maistinių ar skonio savybių. Valdyti spektrą su moderniomis LED augalų lempomis – itin paprasta. Štai kodėl mokslininkai nepabijojo ir skambaus teiginio, kad „šiuolaikinės lempos augalams naudingesnės nei saulės šviesa“.

Buvo nepaneigiamai įrodyta, kad šviesa yra svarbiausias veiksnys, lemiantis augalų gyvybinius procesus. Pasitelkus šviesą, galima valdyti augalų augimą, išsivystymą, derlių, padidinti juose norimų vertingų biologiškai aktyvių medžiagų ir vitaminų kiekį, netgi sumažinti juose nitratų.

Žinoma, naudoti dirbtinį apšvietimą vasarą – ekonomiškai neapsimoka, tačiau visai kita situacija yra pavasarį, rudenį ar žiemą. Tačiau ir pats dirbtinis apšvietimas turi būti ne bet koks. Pavyzdžiui, nustatyta, jog pramoniniuose šiltnamiuose tradicinį aukšto slėgio natrio lempų apšvietimą papildžius mėlyna ir raudona LED šviesa, pavasario ir rudens laikotarpiu, daugelis žalumynų daigų pradėjo geriau augti. O dar didesnis skirtingo papildomo apšvietimo poveikis išryškėjo žiemos laikotarpiu – įjungus LED lempas augalai tiesiog atgydavo.

Galbūt nustebsite, kokie dar augalai Lietuvos šiltnamiuose žiemą? Žinoma, žiemą niekas neaugina nei bulvių, nei agurkų, tačiau tiek šildomuose šiltnamiuose, tiek namuose galima auginti daiginius – tai jauni, keliolikos dienų augalai, vartojami kaip funkcinis maistas vietoje dirbtinių vitaminų ar maisto papildų. Jų savybės yra neįtikėtinai puikios, o pasitelkus LED augalų lempas, po 7 – 20 dienų nuo sudygimo jau galima juos skinti salotoms, gardinami sumuštinius, sriubas ir kitus patiekalus.

Apibendrintos mokslininkų tyrimų išvados padėjo sukurti praktiškas ir itin naudingas rekomendacijas – augalus auginant pramoniniuose šiltnamiuose ar namuose, papildomam augalų apšvietimui vertėtų naudoti šviesos diodų lempas, skleidžiančias mėlynos bei raudonos spalvos šviesą. Po tokiomis lempomis augalai netįsta, pasižymi aukštesniais maistinės kokybės rodikliais, sunaudojama mažiau elektros energijos. Be to, maistinės kokybės pagerinimui tris dienas iki nuimant derlių patartina jį švitinti dideliu papildomos raudonos šviesos srautu.

Skaitytojams priminsime, jog būtent tokias LED augalų lempas gamina ir pardavinėja ELMO.

LED_augalu_lempos