Šviesos srautas: ką šis parametras reiškia

Apžiūrinėdami ELMO light ar bet kokios kitos įmonės gaminamus apšvietimo prietaisus, pastebėsite, jog prie jų parametrų visada nurodomas šviesos srautas. Šviesos srautą apibūdina konkretus skaičius su kiek neįprastu kasdieniniame gyvenime matavimo vienetu – liumenu (Lm).

Aiškinant iš fizikos pozicijos, šviesos srautas – tai toks fizikinis dydis, kuris apibūdina sklindančios šviesos pernešamą energiją. Šia prasme šviesos srautas nusako, kokį energijos kiekį šviesa atneša į kūno paviršiaus plotą per 1 s. Visgi praktikoje toks šviesos srauto apibūdinimas mažai pagelbėja, nors iš tikro tai yra labai svarbus bet kokio apšvietimo prietaiso parametras.

Kodėl tai svarbus parametras? Todėl, kad šviesos srautas leidžia palyginti visus apšvietimo prietaisus pagal tai, kaip intensyviai jie šviečia ir paskaičiuoti, kiek kiekvienoje patalpoje reikės konkrečių apšvietimo prietaisų. Visgi, norint, kad palyginimas būtų informatyvus, reikia turėti atskaitos tašką, pagal ką lyginti.

Vatai ateina į šviestuvą, liumenai išeina

Prieš kelis dešimtmečius, kuomet prekyboje buvo tik kaitrinės lemputės, šviesos srautas niekam nerūpėjo – visi puikiai įsivaizdavo, kaip šviečia 40W, 60W, 75W ar 100W lemputės. Tad kaitrinės lemputė buvo perkamos ne pagal apšvietimo srautą, o pagal jų galią. Nors ir dabar dar iš įpročio bandoma apšvietimo prietaisus rinktis pagal galią, tačiau dabartiniais laikais tai labai nevykęs sprendimas – modernių šviestuvų atveju nebėra tiesioginės priklausomybės tarp galios ir šviesos srauto. Tos pačios galios, bet skirtingų technologijų šviestuvų šviesos srautas gali skirtis keliais kartais, todėl norint nesuklysti, visada apšvietimo šaltinius reikia rinktis pagal šviesos srautą.

Lengviausias būdas pakeisti įpročius ir pradėti rinktis apšvietimo prietaisus pagal šviesos srautą, mintyse susieti šį parametrą su įprastinių kaitrinių lempučių galia. Tiesa, labai tikslios sąsajos čia nėra – net ir vienodos galios kaitrinės lemputės skleidžia nevienodą šviesos srautą, tad vienuose šaltiniuose nurodoma, kad 100W kaitrinė lemputė spinduliuos tik 1350 Lm šviesos srautą, o kituose – net ir 1750 Lm.

Kaitrinės lemputės galia Apytikslis galimas šviesos srautas
25 W 200 Lm – 435 Lm
40 W 400 Lm – 700 Lm
60 W 700 Lm – 1050 Lm
75 W 850 Lm – 1300 Lm
100 W 1350 Lm – 1750 Lm

Iš lentelės matyti, jog 1000 Lm šviesos srautą skleisdavo 60W – 75W galios kaitrinės lemputės. Jeigu galite prisiminti šias lemputes ir mintyse įsivaizduoti, kiek buvo šviesos iš 60W-75W galios kaitrinių lempučių, turėsite puikų supratimą, ką reiškia 1000 Lm šviesos srautas. Pavyzdžiui, jei kambaryje naudojote 4 kaitrines lemputes po 75 W, vadinasi, norėdami jas visas pakeisti, turėtume pirkti tokį šviesos šaltinį, kuris skleistų apie 4000 Lm. O jeigu žvalgotės į LED panelę, kuri skleidžia 5200 Lm šviesos srautą, vadinasi, pagal šviesos kiekį ji atitinka penkias 75W galios kaitrines lemputes. Kaip matote, pereiti prie šviesos srauto nėra labai sudėtinga, tereikia įpratimo.

Pagal galią ir apšvietimo srautą palyginę įvairius apšvietimo prietaisus, pastebėsite, kad kaitrinės lemputės yra labai neefektyvios – nors jų galia didelė, bet regimos šviesos intensyvumas labai menkas. Taip yra todėl, kad senos kaitrinės lemputės labai daug savo galios išvaisto šilumos pavidalu arba skleisdamos mūsų akiai nematomą šviesą – infraraudonuosius ir ultravioletinius spindulius. Jeigu populiariausios buvusios 100 vatų kaitrinės elektros lemputės skleidė 1750 liumenų šviesos srautą, tai tokio paties galingumo fluorescencinė energiją taupanti lemputė skleidžia 8000 liumenų, o 100 W galios modernus LED prožektorius net 11 000 Lm. Lengva pastebėti, jog pagal šviesos srauto ir galios santykį nėra geresnės technologijos nei LED. Pavyzdžiui, norėdami pasiekti tą patį šviesos srautą, kaip kad skleidžia 100 W kaitrinė lemputė, tereikia naudoti 18 W galingumo LED šviestuvą.

Visada verta rinktis tokius apšvietimo prietaisus, kurie skleidžia reikiamą šviesos srautą ir tuo pačiu, yra mažiausios galios. Ir čia be konkurencijos yra LED technologija, nes LED šviestuvai nešvaisto elektros energijos ir neskleidžia mūsų akimis nematomų ir net kenksmingų spindulių, o taip pat neskleidžia šilumos.